Ładowanie...

Biała sobota dla dzieci – badania obowiązkowe i te, które warto zrobić.

DEKRET ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA:

Drogie dzieci i rodzice, jako Święty Mikołaj chcę Wam zwrócić uwagę na badania obowiązkowe oraz te, które dla spokoju sumienia WARTO zrobić. Zwłaszcza, że taka okazja nadarza się w Białą Sobotę 17 grudnia bieżącego roku.

 

Ocena w skali Apgar to tylko jedno z badań, które noworodek musi mieć przeprowadzone.  Jest ono obowiązkowym badaniem noworodka po urodzeniu, wykonywane przez lekarza neonatologa. Podczas tego pierwszego badania oceniamy gotowość i szanse dziecka na prawidłową adaptację do życia poza organizmem mamy.

Dbając o zdrowie nowo narodzonego, warto w pierwszych miesiącach życia dziecka przeprowadzić podstawowe badania, ale bez przesady. Pamiętajmy, że samo opuszczenie przytulnego miejsca u mamy jest dla młodego obywatela szokiem, a każde kolejne badanie jest dla niego traumą.

Dlatego kolejnymi spośród wielu badań, które warto zrobić u noworodków, są badania w kierunku wykrywania wrodzonych nieprawidłowości dotyczących stawów biodrowych. Jeśli w badaniu przedmiotowym w szpitalu nie wykryto żadnych odchyleń, to zalecana jest około 6 tygodnia życia wizyta u ortopedy, podczas której wykonywane jest badanie ultrasonograficzne. Badanie to wyklucza w 100% nieprawidłowość dotyczącą stawów biodrowych. Co jest niezwykle  ważne, gdyż w okresie wczesnoniemowlęcym nie robi się prześwietleń rentgenowskich, bo jest na to za wcześnie, a badanie ultrasonograficzne jest bardzo dobrym, nieinwazyjnym i nie przynoszącym żadnych skutków ubocznych badaniem.

Kolejnym badaniem, które powinno się zrobić obowiązkowo w przypadku dzieci, które uzyskały ocenę 8 i mniej w skali Apgar jest USG jamy brzusznej i układu nerwowego. W przypadku dzieci, które zdały pozytywnie pierwszą ocenę – na 9 i 10, dla spokoju sumienia MOŻNA zrobić. To badanie zalecamy jeśli rodzice chcą sprawdzić, czy ich dziecko ma prawidłowo rozwinięte narządy. Badanie ultrasonograficzne ośrodkowego układu nerwowego, czyli tak zwane przezciemiączkowe jest łatwe do wykonania, ponieważ ciemiączko (w odpowiednim wieku), czyli taki otwór między kośćmi w główce noworodka jest dostępny i w sposób nieszkodliwy, nieinwazyjny możemy zajrzeć do tej głowy i sprawdzić czy tam wszystko rozwija się prawidłowo.

Mając powyższe na uwadze delegowałem tego dnia do badań, dwóch moich asystentów, którzy wykonają bezpłatnie badania USG naszych milusińskich:

  1. lek. med. Tomasz Walkowiak, pediatra
  2. dr n. med. Nasr Sewehli, ortopeda

Oto podstawowe informacje dotyczące USG, które podczas Białej Soboty będą bezpłatnie wykonywane. Spieszcie się proszę z rejestracją bo liczba miejsc ograniczona. O badaniach wykonywanych tego dnia dla dzieci przez laryngologa napiszę później, jak zgłębię tą skomplikowaną materię.

USG stawów biodrowych niemowląt (USG bioderek)

Wykonuje się je w celu wczesnego wykrycia dysplazji stawów biodrowych, która nie leczona odpowiednio wcześnie może doprowadzić do wad postawy, problemów z chodzeniem oraz upośledzenia ruchowego. Powinno się je wykonywać jako badanie przesiewowe u wszystkich niemowląt. Pierwsze badanie powinno być wykonane ok. 6 tygodnia życia dziecka, następne w 4-5 miesiącu.  Jeśli w badaniu klinicznym wykonywanym przez pediatrę stwierdzono nieprawidłowości stawów biodrowych, badanie powinno być przeprowadzone jak najszybciej (najlepiej w ciągu 2 tygodni po urodzeniu). Badanie nie wymaga przygotowania.

USG mózgu (przezciemiączkowe)

Zaleca się je u dzieci przedwcześnie urodzonych (wcześniaków), dzieci z niską urodzeniową masą ciała, po przebytym niedotlenieniu okołoporodowym, z zaburzeniami neurologicznymi, z podejrzeniem wodogłowia lub innych wad rozwojowych centralnego systemu nerwowego. W przypadku niedotlenienia (zamartwica) lub konieczności szczegółowej oceny poszerzenia przestrzeni przymózgowych (tzw. wodniaki) badanie obejmuje również ocenę przepływów śródczaszkowych (Doppler). Badanie trwa około 15 minut, jest bezpieczne i niebolesne. Nie wymaga przygotowania.

USG jamy brzusznej niemowląt i dzieci

Zalecane jeśli u dziecka występują wymioty, zaparcia, biegunki, kolki jelitowe, zakażenia i wady układu moczowego, wnętrostwo, wodniaki jąder, objawy przedwczesnego dojrzewania, u dzieci ze słabym przyrost masy ciała, oraz z podejrzeniem nowotworu. Oprócz diagnostyki badanie służy również do kontrolowania efektów leczenia (np. po zabiegach operacyjnych). Zalecane jako badanie przesiewowe w kierunku wczesnego wykrycia nowotworów (przed wystąpieniem objawów klinicznych). Czas trwania badania: 15-30 minut. Zalecamy badanie tuż przed porą karmienia noworodków i niemowląt;  U starszych dzieci badanie wykonujemy ok. 4-6 godzin po lekkim posiłku lub na czczo z pełnym pęcherzem moczowym.

POZDRAWIAM ŚWIĘTY MIKOŁAJ!