Fotorelacja z wykładu otwartego z lek. med. Jackiem Grabasiem

W czwartkowy wieczór w Regionalnym Centrum Zdrowia odbył się kolejny wykład w ramach zadania publicznego pn. „ Edukacja promocja i profilaktyka w kierunku działań wczesnego rozpoznawania nowotworów wśród mieszkańców gminy Zbąszyń”. Tematem spotkania były zagadnienia związane z problematyką nowotworową jelita grubego. Lekarz medycyny Jacek Grabias przedstawił statystyki zachorowalności i umieralności na raka jelita grubego. Niestety ten nowotwór w rankingach najczęściej występujących raków jest na drugim miejscu wśród mężczyzn i na trzecim wśród kobiet. Jak widać problem jest bardzo poważny, gdyż objawy chorobowe często są niespecyficzne a pacjenci zwlekają z wykonaniem badań. Diagnostyka rozpoczyna się zbyt późno, a szanse na całkowite wyleczenie maleją. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe i regularne kontrole lekarskie. Pan doktor opowiadał o przyczynach zachorowalności, o metodach diagnostycznych oraz leczeniu. Ponieważ temat schorzeń jelita grubego obejmuje wiele jednostek chorobowych w trakcie wykładu padało dużo pytań. Pan doktor poinformował o specjalnym przygotowaniu się do zabiegów wykonywanych ambulatoryjnie. Przybliżył przebieg badania rektoskopii, które będzie wykonywane w ramach zadania publicznego. Słuchacze, którzy nie wypełnili jeszcze ankiet by wziąć udział w zadaniu mieli okazję ku temu po wykładzie. Wszystkie osoby chętne poddać się badaniom w kierunku diagnostyki nowotworowej zachęcamy do udziału w wykładach i złożeniu ankiet w Regionalnym Centrum Zdrowia.

Kolejne spotkanie edukacyjne w ramach zadania publicznego odbędzie się w lipcu i dotyczyć będzie nowotworu szyjki macicy, diagnostyce nowotworowej i leczeniu. Już teraz zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza Panie do śledzenia informacji na stronie Fundacji i Regionalnego Centrum Zdrowia.

Zadanie publiczne finansowane jest przez gminę Zbąszyń.