Ładowanie...

II spotkanie Nordic Walking (fotorelacja)

Nordic Walking dla wszystkich

Kolejne spotkanie Nordic Walking  odbyło się 12 września w Parku Miejskim. Pomimo silnego wiatru znad jeziora atmosfera była gorąca. Na początku Pani Magda przeprowadziła krótką rozgrzewkę z rozciąganiem. Potem wszyscy  wyruszyli w trasę. Udało się okrążyć Park aż 2 razy. Na koniec grupa ponownie porozciągała się i  wysłuchała krótkiego wykładu o pozytywnym wpływie Nordic Walking na organizm człowieka. Usatysfakcjonowani   i zadowoleni uczestnicy oklaskami podziękowali pani Magdzie za  prowadzenie zajęć.  Mamy nadzieję, że będą jeszcze okazje, by wspólnie poćwiczyć, bo grupowe zajęcia są najlepszą motywacją.  Póki co podstawy Nordic Walking są już opanowane i śmiało można kontynuować marsze.

Co warto wiedzieć o Nordic Walking?

W połowie XX w. w Finlandii narodziła się nowa forma aktywności fizycznej. Początkowo była formą treningu dla narciarzy biegowych, ale szybko zyskała sobie sympatyków wśród innej grupy sportowców i nie tylko. Nordic Walking to marsz z kijkami zaczepionymi uchwytami o dłonie.  Wykonywane ruchy wzrowane są na bieganiu  narciarskim.  Wbrew wszelkim opiniom nie jest to łatwy sport. Koordynacja  i poprawność ruchowa wymaga dużej świadomości swojego ciała. Dlatego zanim zaczniemy poprawnie się poruszać należy zasięgnąć wskazówek trenerów.  Sport ten polecany jest każdemu szczególnie osobom z ograniczeniami ruchowymi tj. osobom starszym lub otyłym. Poprawny marsz uruchamia prawie 100% mięśni, pomaga w odchudzaniu, poprawia krążenie, dotlenia. Zalecany jest zwłaszcza osobą, które prowadzą siedzący tryb życia.

Dlaczego akurat Nordic Walking zalecany jest w chorobach sercowo-naczyniowych?

Proces starzenia się , siedzący tryb życia, nieprawidłowe odżywianie (dieta bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, nadmiar soli, cukru) powodujące wzrost masy ciała, nikotynizm, czynniki genetyczne lub współistnienie innych choroby powodują  nadmierne obciążenie układu naczyniowego. Rozwija się miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Powstają blaszki miażdżycowe, które zwężają światło tętnic. Jakość życia pogarsza się. Organizm jest niedotleniony, pacjent zgłasza szybsze męczenie się, zadyszki, nerwowość.

Rozwijają się choroby układu krążenia: miażdżyca, nadciśnienie, zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu, nerwica sercowa.

Nordic Walking jest świetnym rozwiązaniem, aby zatrzymać, a nawet cofnąć objawy chorobowe. Użycie kijków ma niebagatelne znaczenie. Łagodzi nacisk ciężaru na stawy. Plecy znajdują się w optymalnym położeniu, przez co nie ma napięcia mięśniowego. Kijki pomagają utrzymać prawidłową postawę oraz równowagę. Stabilizują pozycję podczas marszu. Praca mięśni ramion odciąża kręgosłup i zapobiega bólom karku i pleców. Pracują prawie wszystkie mięśnie powodując lepsze dotlenienie i cyrkulację krwi. Tego typu aktywność to ćwiczenia dla układu krążenia. Regularne uprawianie Nordic Walking (przynajmniej 3 x w tygodniu po 40 min – min 3 km) sprawia, że podnosi się wydolność organizmu, a dolegliwości bólowe zmniejszają się. Serce pracuje sprawniej, a choroba nie pogłębia się.

Zalety:

– jest optymalnym kardiotreningiem, redukującym masę ciała

– zmniejsza obciążenie narządu ruchu do 30%

– koryguje postawę,

– poprawia sprawność układu krążenia

– obniża poziom cholesterolu w organizmie

– zwiększa wydatek energetyczny średnio o 20%,

– redukuje obciążenie stawów skokowych, kolanowych, biodrowych i kręgosłupa, wskazane osóbom otyłym, po operacjach lub ze zwyrodnieniami

– odpręża i poprawia stabilność podczas poruszania się po nierównych i śliskich powierzchniach,

– wzmacnia układ odpornościowy,

– może być uprawiany wszędzie, niezależnie od pory dnia i roku,

– nadaje się dla każdej grupy wiekowej,

– jest nieskomplikowany i łatwy do nauczenia,

– jest prostą i tanią formą rehabilitacji,