Badania przesiewowe dla dorosłych: 11,18,25 czerwca!

Dzień dobry,

aby usystematyzować świadomość i dać możliwość faktycznego rozpoznania problemu, przedstawiamy poniżej słowniczek kilku najważniejszych pojęć:

NADWAGA
Stan ostrzegawczy informujący o zagrożeniu otyłością.

OTYŁOŚĆ
Choroba przewlekła, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a czasem życia. Nadmiar nagromadzonej tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczający jego fizjologiczne potrzeby (>15% masy ciała dorosłego mężczyzny i >25% masy ciała dorosłej kobiety).

CUKRZYCA
Choroba metaboliczna, która objawia się nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi spowodowanym zaburzeniem wydzielana insuliny lub obniżeniem wrażliwości organizmu na jej działanie.

Wskaźnik WHR
Określa typ otyłości (brzuszna, pośladkowo-udowa),jest to stosunek obwodu pasa do obwodu bioder.

BMI (ang. Body Mass Index)
współczynnik, który pozwala sprawdzić, czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są prawidłowe. Wykorzystując obliczenia kalkulatora BMI można stwierdzić, czy nie grozi nam nadwaga, otyłość. Im wyższe BMI tym większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

Czy wiesz co zagraża osobom otyłym?

• cukrzyca typu 2,
• choroby układu krążenia,
• zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, zapalenia kości i stawów, zwyrodnienia,
• nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego),
• kamica żółciowa,
• zespół snu z bezdechem,
• zaburzenia płodności,
• zapalenie trzustki,
• kamica dróg moczowych,
• zmiany skórne, np. grzybica, wypryski, czyraki.

Jeśli chcecie sprawdzić swój stan zdrowia i uzyskać informację o stopniu zagrożenia cukrzycą u siebie lub swoich dzieci, zapraszamy na bezpłatne badania przesiewowe wykonywane w Regionalnym Centrum Zdrowia w dniach 11, 18, 25 czerwca!

Zapraszamy do zapisów:

tel. 68 386 77 77, Regionalne Centrum Zdrowia, ul. Na Kępie 3, Zbąszyń