Ładowanie...

Z prelekcją na spotkaniu opłatkowym Stowarzyszenia Diabetyków w Zbąszynku

Zgodnie z założeniem Fundacji  Ochrona Zdrowia Opieka i Troska szerzymy informacje prozdrowotne wśród mieszkańców okolicznych gmin. We wtorek 16 stycznia 2018 roku gościliśmy w Zbąszynku na spotkaniu opłatkowym Stowarzyszenia Diabetyków, na którym specjalista podolog Katarzyna Wodecka przybliżyła problemy stopy cukrzycowej. Choć uczestnicy dobrze wiedza jakiego typu schorzenia zdrowotne doświadczają cukrzycy tym razem mieli okazję usłyszeć o tym, jak ważna jest właściwa pielęgnacja ich stóp.

Pani Katarzyna specjalizuje się w leczeniu stopy cukrzycowej. Przyjmuje w Regionalnym Centrum Zdrowia w poradni ortopedycznej, a na co dzień pracuje w szpitalu i pomaga pacjentom, którzy walczą z najgorszymi powikłaniami stopy cukrzycowej.

Na wykładzie prezentowała zdjęcia, opowiadała o profilaktyce i higienie stóp, oraz o możliwościach i sposobach leczenia. Niestety chorzy na cukrzycę maja również zaburzenia ze strony układu krążenia oraz osłabioną wrażliwość bodźcową stóp i dłoni. Często nie czują obtarć i bólu w uwierających butach, ani gorącej wody. Nieświadomie mogą sobie uszkodzić i zainfekować skórę. Najważniejsze dla chorych na cukrzycę jest nie dopuścić do powstania urazu, dlatego w pielęgnacji ich stóp  powinni pomagać podolodzy, oraz rodzina. Regularna wizyta podologiczna pozwoli im utrzymać stopy w dobrej kondycji. Specjalista dokładnie bada stopy, dobrze wie jak przyciąć paznokcie nie kalecząc przy tym pacjenta. Warunki w gabinecie i narzędzia, które używa są sterylne. W sytuacjach wymagających szczególnej opieki zadaniem podologa jest  uświadamianie i instruowanie najbliższej osoby, która wesprze leczenie w domu podczas zmian opatrunków. Dzięki właściwej postawie i zaangażowaniu rodziny chorzy szybciej wracają do zdrowia. Stopy cukrzyków niekiedy wymagają radykalnego leczenia polegającego na amputacji części stopy, lub kończyn. Podolog, który ma doświadczenie w leczeniu stóp cukrzyków obejmuje pielęgnacją również kikut/ranę pozabiegową, gdyż proces gojenia przebiega znacznie dłużej, niż u ludzi zdrowych. To właśnie podolog jest pierwszym, który może zauważyć i zareagować na powstały problem. Dzięki szybkiej interwencji często ratuje palce chorych przed amputacją. Warunek jest jeden – regularność badań i odpowiednia pielęgnacja.

Mamy nadzieję, że prelekcja pani Katarzyny Wodeckiej była zarówno przestrogą jak i motywacją dla chorych i uświadomiła im, że  stan ich stóp zależy przede wszystkim od wiedzy jaką posiadają na temat profilaktyki oraz właściwego leczenia stopy cukrzycowej.

Chcielibyśmy podziękować pani Stefani Ratajczak, prezes Stowarzyszenia Diabetyków Koła Terenowego w Zbąszynku, za zaproszenie i możliwość bliższego poznania jej działań wśród seniorów i osób dotkniętych cukrzycą. Zapewne będą jeszcze okazje do kolejnych spotkań.

 

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków