Relacja z wykładu otwartego na temat chorób sercowo-naczyniowych

W sobotę 3-go czerwca w Regionalnym Centrum Zdrowia odbył się otwarty wykład w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez  Urząd Miasta i Gminy Zbąszyń przy współpracy z Fundacją Ochrona Zdrowia, Opieka i Troska. Tematyką spotkania były choroby sercowo naczyniowe, ich czynniki ryzyka oraz profilaktyka.

Choroby serca to zabójca nr 1 w Polsce i niestety w Zbąszyniu również. Z powodu chorób układu krążenia umiera więcej ludzi niż z powodu nowotworów, przy czym ponad połowa ankietowanych twierdzi, że to właśnie rak jest największym zagrożeniem.

Dr n. med. Andrzej Sieńko, kardiolog, przedstawił czynniki ryzyka mające wpływ na pojawienie się i rozwój choroby. Wielokrotnie przypominał, że zdrowie i kondycja naszego organizmu w dużej mierze zależy od nas samych, naszej diety i stylu życia.  Pan doktor opowiedział szczegółowo o najważniejszych schorzeniach układu krążenia tj. nadciśnienie tętnicze, miażdzyca, choroba wieńcowa, zawał serca, a także przedstawił przyczyny bólu w klatce piersiowej. Uwrażliwiał na wszelkiego rodzaju objawy niemające pierwotnie związku z chorobami serca, a także omawiał podstawowe badania, które współcześnie służą w diagnostyce kardiologicznej.

Wszystcy słuchacze mogli skorzystać z pomiaru masy ciała  oraz ciśnienia tętniczego. Otrzymali upominki i materiały informacyjne na temat chorób sercowo-naczyniowych.

Atmosfera spotkania była bardzo przyjazna, a zarazem rzeczowa. Pan doktor odpowiadał na pytania i zachęcał do podjęcia wszelkich starań by zniwelować ryzyko wystąpienia chorób serca.

Do końca czerwca w Regionalnym Centrum Zdrowia można skłądać wypełnione ankiety, na podstawie których wyłonimy grupę osób zagrożonych problemem chorobowym. Przejdą one pakiet badań kardiologicznych, konsultacji ze specjalistami oraz zajęć ruchowych, które mają na celu poprawę ich stanu zdrowia i samopoczucia, a także uświadomienie jak ważna jest profilaktyka zdrowotna.

Kolejny wykład otwarty dla mieszańców Gminy Zbąszyń już 24 czerwca w sobotę o godz. 10:00. Temat dotyczyć będzie profilaktyki dietetycznej w chorobach serca. Zapraszamy!